Úvod > O obci > Historie názvu obce

Historie názvu obce

Kačlehy, Gattersschlag ( lid. Goteršlk)

Pro vysvětlení názvu obce nabízíme dvě varianty

1. Palacký se domníval, že tato ves měla původně české jméno Kazlechy. Ale tato hypotéza není pravdě- podobná, neboť ve starých dokladech nikdy nenacházíme ch, ale vždycky jen h a též čteme v Kačlehách a nikoli v Kačleších. Proto se více podobá pravdě, že původní tu bylo jméno německé a to že bylo v češtině zkomoleno. Tomu napovídá i skutečnost, že naše ves leží v německém výběžku jindřichohradeckém. Ale tvar Gatterschlag jistě nebyl předlohou jména českého. Česká kon- covka -ehy to nepřipouští. Předlohou českého jména mohl býti plurál Gatterślege, ( = mřížové paseky, t.j. paseky s mřížovým plotem) ještě z doby před změnou g = pol. 13. stol. Nový spisovný tvar Gatterschlag vznikl přizpůsobením okolním jménům naschlag, například Ruttenschlag, Ottenschlag apod.
  2. Český název Kačlehy pochází ze jména Káča (Kateřina z Hradce). Německy lidově Kátl - z toho vznikl německý název Gatter. Slovo schlag (rána) vzniklo od bušení, mýcení lesů a kácení - Gatterschlag (název obce).

Jak se obec nazývala v jednotlivých staletích

1399 In villa Kaczleh largimur;
1411 ta strana lesa Řásy, kteráž přináleží k Číměři a k Laclehóm
1485 ves Kaczlehy špitálu v J. Hradci
1564 ve vsi Kaczlehach
1654 rychta Pěněnská: Kačlehy
1790 Gotterschlag, Kacžlehy von 47 N.
1854 Kazlechy, Gatterschlag
1872 Gatterschlag