image
Drobečková navigace

Úvod > Turistika > Okolí - turistika

Okolí obce Kačlehy - turistika

Klimatické podmínky

Podnebí je tu poměrně drsné, s nižšími průměrnými teplotami a vydatnými srážkami (nejstudenější místa v ČR).

Není výjimkou, že v zimě napadne až 0,5 m sněhu. V minulosti pak jediné spojení se světem obstarávala úzkokolejka do Nové Bystřice. Podle pamětníků, cestu kolem tratě mnohdy lemovaly až několikametrové sněhové bariéry.

Přírodní rezervace Hadí vrch

V 50. letech napadlo jedné zimy v nedalekém Senotíně nejvíce sněhu v České republice. Lidé tehdy měli přistavené žebříky ke svým chalupám aby se z oken dostali ven.

Pro svoje klima, nedotčenost, zádumčivý charakter a obtížné životní podmínky si oblast vysloužila název Česká Kanada. Oblast má ze zdravotního hlediska velmi příznivé klimatické podmínky. Říká se, že kraj kolem nedaleké Kamenice nad Lipou má obdobné podmínky, jako jsou ve Vysokých Tatrách.

Kačležský rybník

Je to druhý největší rybník na Jindřichohradecku, napájený Koštěnickým potokem. Krajinově působivý, obklopen lesnatými vrchy.

Byl založen roku 1544. Poslední úpravy prováděl Jakub Krčín těsně před tím, než se pustil do výstavby Rožmberka.

Kačležský rybník

Sypaná hráz vysoká 9 metrů a dlouhá 648 metrů zadržuje 4,3 miliónů kubíků vody. Vodní plocha měří 196 ha, jezero je dlouhé 2,7 km.

Kačležský rybník tvoří se sousedním rybníkem Krvavým přírodní park, jehož smyslem je zachování přírodních a krajinotvorných hodnot, zejména ochrana hnízdišť a shromaždišť ptactva. Při troše štěstí zde můžete zahlédnout vydru i orla mořského, jednoho z deseti párů v České republice.

Česká Kanada

Kousek za obcí začíná hranice přírodního parku Česká Kanada. Jádro České Kanady leží mezi Kunžakem, Novou Bystřicí a Slavonicemi. Jde o přitažlivou kopcovitou krajinu až podhorského charakteru , pro kterou jsou charakteristické rozlehlé lesy, místy se vyskytující žulové balvany a četné rybníky.

Česká Kanada

Žulové balvany které se vyskytují zejména v lesích kolem Kunžaku patří k jedněm z největších v republice. V Parku je několik přírodních rezervací ( Kačležský a Krvavý rybník, Hadí vrch, rašeliniště u Suchdola, Jalovce u Kunžaku, Jalovce u Valtínova, Olšina).

Nejvyšším vrcholem je Vysoký kámen u Kunžaku, 738 m (jehož úpatím se od roku 1897 vine úzko- kolejka). V roce 1994 byl projednáván projekt na vytvoření CHKO Javořická vrchovina. Českou Kanadu roztíná středem hlavní evropské rozvodí mezi severním a černým mořem. Obtéká jí řeka Nežárka a Moravské Dyje. Mezi nejdůležitější rybníky oblasti patří: Kačležský (196ha), Krvavý (127ha), ( Zde koncem století rád maloval Antonín Chittussi), Ratmírovský (78ha), Hejtman u Strmilova (68ha), Pěněnský (60ha). Rybníky slouží především k chovu ryb a jako hnízdiště vodního ptactva. V létě se některá z nich mění v oblíbená koupaliště (Komorník, Ratmírovský, Pěněnský a Zvůle).

V roce 1994 chtěli holandské firmy prosadit projekt výstavby gigantického rekreačního parku na území bývalé obce Rajchéřov.

Vláček Českou Kanadou

Park na ploše 270 ha měl mít denní kapacitu 2800 osob, parkoviště pro tisíce aut, kasina, herny apod. Společníky firmy, která vlastnila pozemky na kterých park měl stát byla mj. manželka přednosty okresního úřadu J. Hradec a dcera starosty Starého města p. Landštejnem. Dnes se již na všechno můžeme dívat s nadhledem a být rádi, že zvítězil zdravý rozum.