image
Drobečková navigace

Úvod > O obci > Současnost

Současnost

Malebná ves Kačlehy se nachází 8km jihovýchodně od Jindřichova Hradce mezi silnicemi č 164. směrem na město Kunžak a silnicí č. 128 směrem na Novou Bystřici. Obec je situována v přírodním parku Česká Kanada v půvabné a přitažlivě zvlněné Javořické vrchovině v sousedství Kačležského rybníka (196 ha) a houbařského ráje, lesního valu Hejlíček. Obec protíná místní komunikace, která ji dělí na dvě části.

Obec Kačlehy

Dominantu Kačleh tvoří v horní části elipsovitá náves s barokně-empírovou kaplí z roku 1804. Náves dotváří několik kaskádovitých rybníčků, které ji dodávají nezaměnitelný kolorit.

V Kačlehách je 41 stavení (z toho 10 k rekreačním účelům) většinou z druhé poloviny 19.století. Převážně se jedná o uzavřená zemědělská stavení s typickou průjezdní bránou a decentně zdobenými štíty. Architektura, její dekor i barevnost není tak bohatá jako na Třeboňsku nebo Budějovicku. Jako by zde kopírovala drsnější ráz krajiny, kde zimy jsou v této nadmořské výšce (560 m.n.m) tuhé a dlouhé.

Kačlehy poslední dobou procházejí pozitivní rekonstrukcí. Převážná část usedlostí je citlivě opravena, náves se pravidelně udržuje, kaple má funkční originální hodinářský mechanismus, který kouzelně odbíjí nejen celou, ale i každou čtvrt- hodinu. Vznikly i dva nové rybníčky a několik novostaveb. Pozitivně obec ovlivňuje starosta i někteří chalupáři, kteří při opravách svých nemo- vitostí dali impuls i starousedlíkům. Během poslední doby se tak obec změnila takřka k nepo- znání. Z vesnice, ze které dříve lidi odcházeli do měst a větších obcí, je vesnice, kam se lidé naopak stěhují k trvalému bydlení.

Obec Kačlehy

V obci je soukromá zemědělská rostlinná i živočišná výroba a malé kovářství.

Doufejme, že si i v budoucnu Kačlehy zachovají svůj jedinečný kolorit a nepohltí je současné stavební vlivy a úpravy, které necitlivě aplikují městskou zástavbu do vesnické architektury, že cit místních lidí harmonicky srostlých s minulostí a přírodou vždy zvítězí nad nevhodnými projekty.